[-]
اگر نمی دانید چگونه مطلب قرار دهید روی این متن کلیک کنید
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]
کلمات کلیدی
قبح‌زدایی از روابط نامشروع در میان محارم اهداف اصلی شبکه‌های ماهواره‌ای
1
قبح‌زدایی از روابط نامشروع در میان محارم از اهداف اصلی شبکه‌های ماهواره‌ای
 خیلی زود می‌گویم و رد می‌شوم. یکی از اهداف اصلی برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای، قبح‌زدایی از روابط نامشروع در میان محارم؛ به ویژه خواهر و برادر است. مثال دوم: نگاه خانواده‌های سنتی به طلاق، همان حلالی است که خداوند از آن متنفر است. همین اعتقاد، از فروپاشی بسیاری از خانواده‌ها جلوگیری کرده است. در فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های ماهواره‌ای، فضایی برای ذهن مخاطب تولید می‌شود که طلاق، ثبح چندانی برای مخاطب نداشته و به جای این که آخرین راه حل باشد، ساده‌ترین و نقدترین راهکار می‌شود.
ما ماهواره نداریم؛ اما همسایه‌مون ماهواره داشت و کار خانوم پنجاه ساله و آقای شصت ساله به جدایی کشید. خانوم عاشق برنامه‌های کاذب ماهواره شد؛ مخصوصا «فارسی‌وان». کار به جایی رسید که خانومه به پسرش گفت: «به بابات بگو می‌خوام ازش طلاق بگیرم». آقا وقتی فهمید، فکر طلاق به خاطر فیلمای مبتذلیه که خانوم دیده، به قدری بهش فشار اومد که خودکشی کرد؛ ولی خدا بهش رحم کرد و زنده موند؛ البته به خاطر چیزایی که خورده بود، ناراحتی معده و روده پیدا کرد و شش ماه بعد مُرد. (۱)
مثال سوم: در خانواده‌های سنتی پدر و مادر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. به صورت طبیعی جایگاه ویژه پدر و مادر، مانع بسیاری از انحرافات است. وقتی فرزند در تصمیم‌های خود به نظر پدر و مادر توجه کرده و در کارهای خود، از والدین اجازه گرفته و در یک کلام خودسر نیست، راه برای انجام کارهایی که نهاد خانواده را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد تنگ می‌شود؛ اما شبکه‌های ماهواره‌ای تلاش می‌کنند پدر و مادر را از محوریت خانواده خارج کنند. پدر و مادر از نگاه این فرهنگ، کسانی هستند که به جهت قانون طبیعت، زمینه‌ساز تولد فرزند بوده و باز هم به جهت همین قانون باید تا مدتی که فرزند توانایی مراقبت از خویش و پاسخ به نیازهای روزمره خود را ندارد، از او مراقبت کنند؛ اما وقتی که فرزند از آب و گِل در آمد، جایگاه پدر در حد یک کارگر برای تامین مخارج و ارزش مادر هم در حد یک خادم برای انجام وظایفی مانند آشپزی و رخت شستن و اتوکشیدن و… پایین می‌‌آید.
در این خانواده پدر و مادر نقشی در تربیت فرزند خود ایفا نمی‌کنند. راضی نگه داشتن والدین هم از دغدغه‌های فرزند مدرن نیست. این دغدغه، متعلق به انسان‌های عقب افتاده‌ای است که نمی‌خواهند تغییر زمانه را بپذیرند!! شما فکر می‌کنید سرانجام این فرزند در چنین خانواده‌ای با این نگاه به والدین به کجا خواهد انجامید؟
من مسئولیت مطالعات اجتماعی در یک حوزه بسیار مهم رو به عهده دارم. در تایید فرمایش کارشناس برنامه شما می‌خوام عرض کنم موضوع ماهواره در تمام کشورهای دنیا و به خصوص در کشور ما واقعا پدیده‌ایه که موجب از هم گسیختگی کانون گرم خانواده و در واقع انحطاط و نابودی اخلاقی در انسان‌ها است. متاسفانه ماهواره در متلاشی‌شدن خانواده‌ها نقش بسیار موثری دارد. افرادی که مخاطب ماهواره می‌شن، به دلیل عدم آگاهی از آموزه‌های دقیق در مقابله با این رسانه پلید و شیطانی، تحت تاثیر برنامه‌های مخرب ماهواره قرار می‌گیرن و در تمام ارکان زندگی‌شون اثر می‌ذاره. اینا بعد از مدتی از اخلاق و انسانیت و ارزش‌هایی که واقعا از ارزش‌های پسندیده انسانی است تهی می‌شوند و ناخودآگاه به سمتی گرایش پیدا می‌کنند که رو به تباهی و نابودی و در واقع پوچ‌گرایی است. ما با تحقیق و مطالعه به این مطلب رسیدیم؛ نه اینکه بخواهیم از دور قضاوتی داشته باشیم.
ترویج خیانت زن و شوهر
در جوامعی هم که پای‌بندی‌های دینی وجود ندارد، وفاداری زن و شوهر به یکدیگر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همین پای‌بندی، سدی محکم در برابر بسیاری از انحرافات محسوب می‌شود. وثتی یک زن به جهت تعهد در برابر خانواده از ارتباط با مردان دیگر پرهیز می‌کند، انبوهی از انحرافات از زندگی این زن و دیگران حذف می‌شود. نتیجه این مصونیت هم استحکام هر چه بیشتر بنیان خانواده است؛ اما زنی که چنین تعهدی ندارد، علاوه بر این که بسیاری از اعمال زشت برای او عادی می‌شود، دیگر نمی‌تواند همسر خوبی برای شوهر، و مادر خوبی برای فرزندان خود باشد.
یکی از دلایل اصلی خیانت زن به شوهر، مانوس شدن با فیلم‌ها و سریال‌های خانوادگی شبکه‌های ماهواره‌ای؛ به ویژه شبکه‌های فارسی‌زبان است. این مساله را به هیچ وجه دست کم نگیرید؛ مساله‌ای که مطمئنم مشاوران خانواده هم تایید می‌کنند.
الان ده ماهه که شوهرم از خونه زده بیرون. با نوه خواهرم که بیست و پنج سال فاصله سنی دارن، رابطه برقرار کرده. یک سال و نیم هست که رابطه دارن. نوه خواهرم هم دو بار تا حالا عقد شده؛ ولی با این که تو عقد کسی بود، با شوهر من هم ارتباط داشت. بعد از این که با دختر و خانوادش صحبت کردم، این دختر با صراحت جواب داد: «وقتی رابطه ما ایجاد شد که تو ماهواره، سریال «عشق ممنوع» پخش می‌شد». خانواده‌ای که ۲۴ سال ازش محافظت کردم، ده ماهه که با ماهواره منهدم شده.
در یکی از همین مشاوره‌ها زن جوانی که پس از مدت کوتاهی از ازدواجش در دام چنین ارتباطی افتاده بود، می‌گفت: «از وقتی همسرم پای ماهواره را به خانه باز کرد و من هم مشتری برنامه‌های این شبکه‌ها؛ به ویژه شبکه «فارسی‌وان» شدم، حس کردم پای‌بندی من نسبت به وفاداری به همسرم کم شده؛ از همین رو در اولین فرصتی که امکان ارتباط با یک فرد دیگر برایم فراهم شد، بدون این که احساس بدی داشته باشم پا پیش گذاشتم».
یکی از دوستام در یک خانواده مذهبی زندگی می‌کرد. متاهل بود؛ ولی متاسفانه تحت تاثیر برنامه‌های شبکه «فارسی وان» با مرد متاهلی آشنا شده بود و با هم بیرون می‌رفتن. سریالای این شبکه باعث شده بود قبح گناه برای دوست من از بین بره و براش عادی بشه. اون خیلی از این سریالا رو پیگیری می‎کرد. من زیاد نصیحتش می‌کردم؛ اما اصلا فایده نداشت تا این که خونشون رو عوض کردن و دیگه به ماهواره دسترسی نداشت. این موقع بود که خودش نشست و فکر کرد که این سریالا چقدر تاثیر منفی، رو زندگیش گذاشته. با این که با عشق، زندگیش رو شروع کرده بود؛ اما همین قضیه باعث شد زندگیش تا نزدیکی طلاق پیش بره؛ ولی وقتی فهمید اینا همش تاثیرات منفی ماهواره، حجابش کامل شد و الانم همسرش رو خیلی دوست داره.
پی‌نوشت:
۱-مواردی که به صورت چپ چین و با زبانی عامیانه آمده است، تماس‌ها و پیامک‌های شنونده‌های رادیو معارف با ما است.
منبع: کتاب بشقاب‌های سفره پشت‌بام‌مان-خانواده و ماهواره-نوشته محسن عباسی ولدی
ادامه دارد…
انتهای پیام/
ایران

پیام‌های این موضوع
قبح‌زدایی از روابط نامشروع در میان محارم از اهداف اصلی شبکه‌های ماهواره‌ای - توسط h.tavakkoli - 08-03-2017، 08:45 AM