[-]
اگر نمی دانید چگونه مطلب قرار دهید روی این متن کلیک کنید
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]
کلمات کلیدی
معرفی کتاب «روشنای آینده»
1
معرفی کتاب «روشنای آینده»
1395/12/15

معرفی کتاب «روشنای آینده»
می‌خواهند باور به آینده را تغییر بدهند
امید به خداوند سرمایه‌ی همه‌ی انبیای الهی و حرکت‌های توحیدی در طول تاریخ بوده است. از این‌رو امیرالمؤمنین علیه‌السلام،ناامیدی را بزرگ‌ترین بلا و آسیب معرفی می‌نمایند: «اعظم البلاء انقطاع الرجاء» و در حدیثی دیگر می‌فرمایند: «ناامیدی قاتل صاحب خویش است.» به‌همین جهت هر جامعه‌ای برای رسیدن به اهدافش نیاز به انسان‌هایی با اراده‌ی قوی و امیدوار به آینده دارد. اگر یأس و ناامیدی که یکی از حربه‌های شیطان است گریبان‌گیر افراد این جامعه شود موجب آن خواهد شد که برای رسیدن به اهداف شک و تردید ایجاد شود و باعث شود برای ادامه‌ی رسیدن به اهداف تلاش و کوشش عمومی صورت نگیرد و چنین جامعه‌ای به پیشرفت قابل توجهی نخواهد رسید.

امید به خداوند سرمایه‌ی همه‌ی انبیای الهی و حرکت‌های توحیدی در طول تاریخ بوده است. از این‌رو امیرالمؤمنین علیه‌السلام، ناامیدی را بزرگ‌ترین بلا و آسیب معرفی می‌نمایند: «اعظم البلاء انقطاع الرجاء» و در حدیثی دیگر می‌فرمایند: «ناامیدی قاتل صاحب خویش است.» به‌همین جهت هر جامعه‌ای برای رسیدن به اهدافش نیاز به انسان‌هایی با اراده‌ی قوی و امیدوار به آینده دارد. اگر یأس و ناامیدی که یکی از حربه‌های شیطان است گریبان‌گیر افراد این جامعه شود موجب آن خواهد شد که برای رسیدن به اهداف شک و تردید ایجاد شود و باعث شود برای ادامه‌ی رسیدن به اهداف تلاش و کوشش عمومی صورت نگیرد و چنین جامعه‌ای به پیشرفت قابل توجهی نخواهد رسید.

جامعه برای رشد، پیشرفت، پویایی و... به امید نیاز دارد و باید آینده‌ی روشنی داشته باشد تا به حیات خود ادامه دهد و اگر این امید و آینده‌ی روشن کم شود و یا از بین برود آن وقت است که دچار اختلال و فروپاشی خواهد شد. اما برای اینکه چنین جامعه‌ای دچار فروپاشی نشود باید بستری مناسب فراهم شود تا یأس و ناامیدی از بین برود و امید جایگزین آن شود.

به‌عنوان مثال برای روشن‌تر شدن موضوع می‌توان دو نظام پهلوی و انقلاب اسلامی را با یکدیگر مقایسه کرد. در دوران پهلوی جامعه یک جامعه‌ای با آینده‌ی سیاه بود که مردم حق مشارکت و تصمیم‌گیری در آن را نداشتند و بدتر از آنکه خود حکومت وابسته به بیگانگان بود و به‌جای اینکه به دنبال رشد و بالندگی جامعه و اهداف خود باشد به دنبال تحقق اهداف کشورهای غربی بود. در مقابل چنین حکومتی می‌توان انقلاب اسلامی را مثال زد. انقلابی که بر پایه‌ی مردمی بنا شده است و مردم را در رأس می‌داند و همه‌ی تلاش خود را رشد و تعالی مردم و جامعه می‌داند. قطعا چنین نظامی مورد پسند واقع خواهد شد و مردم با توجه به همه‌ی دشواری‌ها، سختی‌ها و تهدید‌ها از سوی دشمنان نظام، لحظه‌ای دست از جهاد برای رشد و پیشرفت نظام برنخواهند داشت و از آن محافظت خواهند کرد.

یکی از اهداف دشمنان در جنگ نرم علیه این نظام تبدیل کردن امید و روشن بودن آینده که باعث شوق مردم برای تلاش و مجاهدت می‌شود به تیره و تار کردن فضا و کاهش انگیزه است. دشمن به‌دنبال آن است که ملت ایران اعتمادبه‌نفس خویش را از دست بدهد تا دچار یأس و ناامیدی بشوند تا نتوانند قدرتمند شود. در همین زمینه رهبر انقلاب می‌فرمایند: «[می‌خواهند] باورهای این مردم را عوض کنند؛ هدف جنگ نرم، تغییر باورها است. باورها مثل چه چیزهایی؟...  باور به آینده؛ امید به آینده، باور به آینده، اینکه ما بالأخره اینجور خواهیم شد؛ این خواهیم شد؛ اینها خیلی مهم است. بنده بنشینم به مخاطب – که قبول هم می‌کنند- بگویم شما باید کاری کنید که پنجاه سال دیگر، چهل سال دیگر، هرکس بخواهد به پیشرفت‌های علمی دست اول دست پیدا کند، ناچار باشد زبان فارسی یاد بگیرد؛ این یک آینده است، یک آینده‌ی مشعشع است؛ این را جوان قبول می‌کند، می‌پذیرد، فکر می‌کند این کار شدنی است که واقعا شدنی است، قطعا شدنی است، [می‌خواهند] این باور به آینده را تغییر بدهند؛ [که] آقا فایده ندارد، آقا بیخودی حرکت می‌کنید. پس تغییر باورها، از جمله باور به آینده است.»

پیام‌های این موضوع
معرفی کتاب «روشنای آینده» - توسط کیان - 05-06-2017، 03:56 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
جستجو
جستجوی گوگل