[-]
اگر نمی دانید چگونه مطلب قرار دهید روی این متن کلیک کنید
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]
کلمات کلیدی
چرا این چنین عبادت میکنی؟
1
چرا این چنین عبادت میکنی؟
چرا این چنین عبادت میکنی؟ تو پسر رسول خدایی/ پاسخ امام سجاد(ع)

و اما در مورد رحمت خدا، خداوند می فرماید: ان رحمت الله قریب من المحسنین: «همانا رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است.» (اعراف / ۵۶) و من نمی دانم که در صف نیکوکاران باشم.»

[عکس: JamNewsImage14523573.jpg]

به گزارش سرویس دینی جام نیـوز، طاووس یمانی می گوید: به کنار کعبه رفتم، مردی را زیر ناودان دیدم که به نماز ایستاده و دعا می کند و سخت می گرید، به سوی او رفتم دیدم امام سجاد علیه السلام است. نزدیک رفتم و عرض کردم: چرا این گونه خود را در فشار و زحمت افکنده ای با اینکه دارای سه موقعیت هستی و امید آن است که هر یک از آن سه، تو را از خطرات آخرت حفظ کند:

۱- نخست اینکه پسر رسول خدا صلی الله علیه و آله هستی.

۲- دوم اینکه شفاعت جدت رسول خدا صلی الله علیه و آله برای تو هست.

۳- سوم اینکه رحمت الهی وجود دارد. امام سجاد علیه السلام به من رو کرد (و هر سه امر مذکور را با آیات قرآن جواب داد و) به من فرمود: اما در مورد نسبت، آیا نشنیده ای که خداوند در قرآن می فرماید: فاذا نفخ فی الصور فلا انساب بینهم یومئذ و لا یتسائلون: «هنگامی که در صور دمیده شود، هیچ گونه نسبی در میان آنها نخواهد بود و از یکدیگر تقاضای کمک نمی کنند.» (مؤمنون / ۱۰۱) اما در مورد شفاعت، به آن نیز اطمینانی نیست، زیرا خداوند می فرماید:

و لا یشفعون الا لمن ارتضی: «آنها جز در مورد کسی که خدا از او خشنود است، شفاعت نمی کنند.» (انبیاء / ۲۸). و اما در مورد رحمت خدا، خداوند می فرماید: ان رحمت الله قریب من المحسنین: «همانا رحمت خدا به نیکوکاران نزدیک است.» (اعراف / ۵۶) و من نمی دانم که در صف نیکوکاران باشم.» [۱] . بنابراین معیار شخصیت به حسب و نسب و شفاعت و رحمت الهی نیست، بلکه به خودسازی و پاکزیستی است که سعدی گفت:

تن آدمی شریف است به جان آدمیت
نه همین لباس زیبا است نشان آدمیت
اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی
چه میان نقش دیوار و میان آدمیت

[۱] کشف الغمه، ج ۲، ص ۳۰۵ – بحار، ج ۴۶، ص ۱۰۱٫
انتخاب شفقنا از کتاب : دانشنامه امام سجاد علیه السلام
1 تشکر از ارسال کیان:
دل گمنام

پیام‌های این موضوع
چرا این چنین عبادت میکنی؟ - توسط کیان - 05-05-2017، 05:21 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
جستجو