[-]
اگر نمی دانید چگونه مطلب قرار دهید روی این متن کلیک کنید
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]
کلمات کلیدی
موضوع آشنایی با موشک کروز perseus
1
موضوع آشنایی با موشک کروز Perseus
[عکس: thumb_91352.png]
آشنایی با موشک کروز Perseus
(از مجموعه تاپیک های هیأت تحریریه میلیتاری)


[عکس: 0~5.jpg]

Perseus یا CVS401 Perseus که نام گرفته از قهرمان افسانه ای یونان، Perseus (پسر زئوس) می باشد؛ یک موشک کروز پنهانکار مافوق صوت است که در حال حاضر توسط کمپانی MBDA و تحت نظر نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا و نیروی دریایی فرانسه در حال توسعه می باشد. این موشک برای اولین بار در سال 2011 در نمایشگاه هوایی پاریس رونمایی شد.
CVS401 Perseus موشک کروز زمین - زیردریایی پایه مافوق صوت می باشد که ایده اولیه آن از روی بدنه هواپیماهای پنهانکار پیشرفته گرفته شده است. در ابتدا قرار بود این موشک جایگزین موشک های ضد کشتی فرانسوی و بریتانیایی هارپون و اگزوسه در نیروهای دریایی این دو کشور شود؛ ولی انتظار می رود با ارتقا زیرسیستم های موشک، Perseus جایگزین موشک های کروز هواپایه Storm Shadow که در حال حاضر در نیروی دریایی سلطنتی و نیروی دریایی فرانسه مشغول خدمت هستند نیز باشد.
Steve Wadey، مدیر اجرایی MBDA در این مورد گفته است: 9 مهندس از بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا تحت سرپرستی نیروی دریایی سلطنتی و نیروی دریایی فرانسه مشغول بررسی و تحلیل نیازمندی های تکنولوژیکی این سلاح هستند.
[عکس: thumb_2~10.jpg] [عکس: thumb_3~8.jpg]
Perseus در نمایشگاه هوایی پاریس در سال 2011
ویژگی ها:
MBDA این موشک را به عنوان یه موشک مولتی رول و مولتی پلتفورم معرفی کرده که قابلیت بکارگیری در اکثر پلتفروم های اصلی مانند کشتی های جنگی، هواپیماها و پلتفورم های زمین پایه را داراست.
Perseus بردی در حدود 300 کیلومتر داشته و سرعتی در حدود 3 ماخ دارد. این موشک از یک موتور رمجت که بر پایه موتورهای موج انفجاری دائم (compact Continuous Detonation Wave Engine = CDWE) ساخته شده نیرو می گیرد. همچنین این موشک 5 متر طول داشته و با سرجنگی 200 کیلوگرمی، وزنی معادل 800 کیلوگرم دارد. علاوه بر سر جنگی اصلی، Perseus به دو عدد سامانه (زیر مهمات) با هدایت اینرسیایی در طرفین مجهز است که قبل از برخورد موشک به هدف رهاسازی می شوند. این ویژگی منحصر بفرد، پرسئوس را قادر می سازد تا با چندین هدف در یک منطقه یا یک هدف بزرگ نظیر ناو هواپیمابر وارد درگیری شود و در نتیجه حداکثر خسارت را به بار آورد. در این مورد الگوی حمله خطی کارآمد می باشد چرا که مواد منفجره می توانند قسمت های جلویی، وسط و عقب ناو را به صورت همزمان مورد هدف قرار دهند. در صورتی که تنها یک انفجار مورد نیاز باشد زیرسامانه ها (موشک های فرعی) به صورت آماده بکار باقی می مانند تا با رسیدن سر جنگی اصلی، قدرت انفجاری به حداکثر میزان خود برسد.

[عکس: normal_4.png]

قسمت های مختلف موتور موج انفجاری دائم (CDWE)
دو مدل از پروفایل حمله برای این موشک پیش بینی شده است: نوع ارتفاع بالا جهت درگیری با اهداف زمین پایه و نوع سطحی ارتفاع کوتاه به همراه یک مانور pop-up maneuver جهت درگیری با تهدیدهایی نظیر کشتی های جنگی. در این روش موشک بر روی سطح آب و چند متری بالای امواج طی مسیر کرده و بدنبال آن مانور pop-up را انجام می دهد که در نتیجه دشمن، تنها فرصتی 3 ثانیه ای را برای پاسخ خواهد داشت.
مجموعه سنسورهای موشک عبارتند از:
  • یک رادار جستجوی الکترونیکی فعال چند حالته به همراه رادار روزنه مصنوعی (سار) و Doppler beam sharpening

  • یک رادار لیزری (Lidar) برای تصویر برداری نهایی و شناسایی هدف
این موشک همچنین به قابلیت هدایت نیمه فعال لیزری نیز مجهز است. سازندگان این موشک بر این باورند که نوع هدایت موشک نقش مهمی در هدف قرار دادن اهداف متحرک مانند لانچرهای موشک متحرک دارد. دیتالینک های ماهواره ای نیز جهت هدف گیری مجدد حین پرواز، با استفاده از آنتن آرایه ای با پهنای پرتو باریک بکار می روند. پرسئوس از روی سامانه پرتاب عمودی (VLS) پرتاب می شود که از این نظر با VLS های مارک 41 آمریکایی و VLS های A70 Sylver فرانسوی (که در حال حاضر بر روی ناوچه کلاس FREMM نیروی دریایی فرانسه نصب شده است) سازگاری دارد. قرار است این موشک بر روی ناوچه های کلاس Global Combat Ship نیروی دریایی بریتانیا نیز نصب شود.
Lionel Mazenq، سخنگوی کمپانی دفاعی MBDA که در حال توسعه این موشک می باشد گفته است: این موشک برای حمله به پیشرفته ترین کشتی های جنگی و اهداف زمینی طراحی شده و تا سال 2030 وارد خدمت خواهد شد. Perseus پیشرفته ترین سامانه موشکی است که انسان با آن آشنا شده است. این موشک جستجگرهای راداری و رادارهای لیزری را در خود جای داده و از چنان دقتی برخورد ار است که می تواند یک ساختمان را از ساختمان دیگر تشخیص دهد و در صورت احتمال اصابت به ساختمان های مسکونی و کشته شدن انسان های بی گناه، به صورت خودکار مسیر خود را عوض کند.
ترکیب ماژولار موشک، کاهش حجم کلی سلاح، ساده کردن نگهداری و ایجاد امکان ساخت خانواده ای از این نوع موشک را در بر داشته است. پرسئوس قیمتی در حدود 800,000 پوند دارد.
[عکس: thumb_6~7.jpg] [عکس: thumb_7~7.jpg]
[-]
زمان کنونی: 07-27-2017، 01:12 AM

پیام‌های این موضوع
موضوع آشنایی با موشک کروز Perseus - توسط کیان - 04-18-2017، 10:24 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
جستجو
جستجوی گوگل