[-]
اگر نمی دانید چگونه مطلب قرار دهید روی این متن کلیک کنید
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]
کلمات کلیدی
مستند ناگفته ها مصاحبه کانال خیمه گاه ولایت با یکی از سرداران امنیتی کشور
1
مستند ناگفته ها مصاحبه کانال خیمه گاه ولایت با یکی از سرداران امنیتی کشور
بسم الله الرحمن الرحیم
#مقدمه

1⃣ گفته اند تاریخ را حاکمان و فاتحان روایت می کنند و نه محکومان و مغلوبان اما این قائده یک استثنا دارد. #نیروهای_امنیتی بخشی از هیئت حاکمه اند که به دلیل ماهیت و حوزه فعالیتشان، هیچ گاه روایتشان از رویدادها بازگو نمی شود.

2⃣ امنیت و مسائل امنیتی یگانه حوزه ای ست، که در آن تنها روایت محکومان و مغلوبان بازگو و شنیده میشود و طبعا مورد پذیرش قرار می گیرد.

3⃣ در این مستند برای آن که تبصره و استثایی بر تاریخ شفاهی باشد، چرا که قصد دارد در حوزه امنیت، نه روایت مغلوبان بلکه یک #نیروی_امنیتیِ درگیر درتحولات سه دهه اخیر را بازگو کند بی آنکه قضاوتی نسبت به این روایت داشته باشد.

4⃣ در این مستند مسائلی مطرح می شود که تقریبا شامل همه مسائل و شبهات مطرح در افکار عمومی می باشد.

5⃣ با صراحت تمام و کاملا شفاف میگوییم که خیمه گاه ولایت این صحبت ها را نه تایید میکند و نه تکذیب.

6⃣ خیمه گاه ولایت فقط نشر دهنده است. در مورد این شخص امنیتی حرف های زیادی است. بعضی ها می گویند وابسته به جناح هاشمی و... است. ولی باید بگوییم که ما پیش داوری و قضاوت نمیکنیم.

7⃣ خیمه گاه ولایت به صراحت بارها اعلام کرد، نه اصولگرا است و نه اصلاح طلب. بلکه با افتخار می گوییم انقلابی هستیم و هیچ ترسی هم نداریم. قضاوت این مستند با شماست. بازهم تکرار میکنیم که ما نه تایید میکنیم و نه تکذیب.

قسمت اول

#مستندناگفته_ها

? در ابتدا بگویید در چه زمانی و با چه زمینه ای وارد دستگاه اطلاعاتی ایران و در کدام معاونت مشغول فعالیت شدید؟

✅ من قبل از پیروزی انقلاب با حاج داوودکریمی همکاری میکردم. در گروه ایشان فعالیت زیر زمینی میکردیم و به پخش اعلامیه در محل نازی آباد و شهر ری و... اقدام میکردم.

? بعد از پیروزی انقلاب کمیته ها تشکیل شد و من به کمیته پیوستم. آن موقع درکمیته ها آقای حجاریان بود، برادران سمیع خانی بوند، برادران فتوحی بودند، برادران کریمی بودند.

? کمیته تشکیل شد تا اینکه 10 روز مانده به سال58 غائله کردستان پیش آمد و امام همه را به سوی کردستان فراخواند. من هم به کردستان رفتم. حاج داوود کریمی فرمانده کردستان شد. حاج طاهر مسئول اطلاعات شد و من هم در آنجا معاون اطلاعات بودم. کارهای گشتی و رزمی هم انجام میدادیم. ما بیش از 10 ماه کردستان بودیم.

? من #کارهای_اطلاعاتی را از کردستان و از سال 58 آغاز کردم. بعد از آن و باشروع جنگ در #اطلاعات_عملیات خرمشهر، مسئول محور عملیات کمیته ها شدم که آنجا با اصابت 5 گلوله مجروح شدم و مدتی بستری بودم.

? بعد از آن به اطلاعات کمیته رفتم. در تاریخ یکم فروردین سال58 عضو سپاه شدم. دوستان تاکید داشتند که در کمیته جنوب شهر تهران در کمیته13 باقی بمانم. ما یک محله جداگانه گرفتیم و در چهارراه چیت سازی نازی آباد مقری به نام اطلاعات عملیات درست کردیم.

? ما سه ماه قبل از 30 خرداد60 که منافقین خودشان را آماده میکردند عملیات مسلحانه را آغاز کنند در لوله های آب تهران در خیابان گلابدره نازی آباد پنهان می شدیم و افرادی از منافقین را که از خانه های تیمی بیرون می آمدند دستگیر و #تخلیه_اطلاعاتی می کردیم.

? 8روز قبل از 30 خرداد متوجه شدیم که آنها قصد دارند برای 30 خرداد اقداماتی را انجام بدهند اما نمیدانستیم که میخواهند چه کار بکنند.

شب 24خرداد به یک خانه تیمی حمله کردیم و بیش از90تن از اعضای منافقین را در آن خانه دستگیر کردیم.

?یک خانه 3 طبقه بود که در آن آموزش کار با زنجیر و چاقو و اسلحه می دیدند. ما آنجا آنها را دستگیر کردیم که خیلی هم معروف شد. آقای نَیِّری و آقای مبشری که در دادگاه های انقلاب بودند ماجرا را می دانند. از آنها بازجویی کردیم و آنجا تقریبا فهمیدیم که قرار است در 30 خرداد چه اتفاقی بیفتد.

? که در 30 خرداد بچه های ما در میدان فردوسی مستقر شدند. که شهید مازندرانی هم در آن روز چاقو خورد و شهید شد. در روز 30خرداد 60 و روزهای بعد با منافقین برخورد کردیم و ناکامشان گذاشتیم. سرمنشاء فعالیت اطلاعاتی من به سال59 و 60 مربوط می شود.

? سوال: درواقع فعالیت های #اطلاعاتی و #امنیتی شما به قبل از تاسیس وزارت اطلاعات باز میگردد.

✅ بله، من در سال61 به سپاه برگشتم و خدمت حاج داوود کریمی بودم و نماینده ویژه ایشان در عملیات های شهری بودم. درهمان سال 61 درجنگ مجروح شدم و درمنزل بستری بودم.

? آقای حسن عابدی جعفری به عیادت حاج داوود آمده بود و به عیادت من هم آمد. آن موقع وزیر بازرگانی شده بود. من آن موقع با ویلچر حرکت میکردم. ایشان بنده را به سِمَّتِ مدیر کل حراست بازرگانی منصوب کرد.

? وقتی که حالم خوب شد و مصدومیتم رفع شد آقای موسوی نخست وزیر، بنده را از طریق حاج داوود کریمی خواست و من به دفتر اطلاعاتی امنیتی و نظامی و انتظامی نخست وزیری رفتم.

? آقای محسن کنگرلو مشاور نخست وزیر و رییس ما بود. من از سال62 تا سال 63 آنجا بودم. در سال 63 که وزارت اطلاعات تاسیس شد به وزارت اطلاعات آمدم و به قسمت #بررسی_های_خارجی_وزارت_اطلاعات رفتم و تا دهه ی هفتاد من در قسمت بررسی های خارجی وزارت اطلاعات بودم.

? در دهه ی هفتاد که #سعید_امامی #معاون_امنیت_وزارت_اطلاعات شد من مشاور ایشان در امور خارجی شدم. خارجی نه به این معنا که در خارج از کشور مستقر باشم. یک بخشی در وزارت اطلاعات بود به نام امور خارجی.

قسمت دوم

#مستندناگفته_ها


? سوال: حوزه کاری این بخش چه بود؟

✅ حوزه کاری اش جمع آوری اطلاعات ضدانقلاب درخارج از کشور بود. در ضمن به کسانی که قصد بازگشت به کشور را داشتند کمک میکردیم. به انها پاسپورت می دادیم ما راه را برای بازگشت باز گذاشته بودیم. یکی دیگر ازکارهای ما این بود که کسانی که در ایران بودند و قصد داشتند از کشور بروند را تشویق میکردیم که از کشور خارج شوند. دلیل ان هم این بود که نگویند کشور ما یک کشور بسته است.

? درخصوص بازگشت افرادی که در خارج ازکشوربودند و میخواستند به ایران برگردند اقای علیرضا نوری زاده(ضدانقلاب و جاسوس انگلیس) خیلی با ما همکاری میکرد. همچنین افرادی مثل شهرام همایون، ضیاء اتا بای و غیره...

? تمام تلویزیون های فارسی زبان خارج از کشور به جز بی بی سی و صدای آمریکا از همان موقع تحت نظارت جمهوری اسلامی هستند.

? به جمهوری اسلامی فحش هم میدهند اما کارهای لازم راهم انجام میدهند.

? یعنی جمهوری اسلامی چنین پتانسلی دارد که بتواند این ها را جذب کند. در ان سال ها و با اقدامات ما خیلی ها که در ابتدای انقلاب فرارکرده بودند به کشور برگشتند.

? من در آمریکا و در اروپا با خیلی ها که رفته بودند صحبت کردم. کسانی که ارتشبد بودند سپهبد بودند، وزیر بودند، معاون وزیر بودند و بالاخره در حکومت گذشته منصب دار بودند.ما با اینها صحبت کردیم، خیلی از اینها به ایران برگشتند و زندگیشان را پس گرفتند و دوباره از ایران رفتند.

? یعنی به ایران می ایند و می روند. رفت و آمد دارند الآن شما لیست پروازهای فرانکفورت به تهران را که نگاه بکنید 70درصد آن افراد مقیم آمریکا هستندوکسانی بودند که در ایران مشکل داشتند.

? سوال: آقای فرخ نگهدار چطور؟ با ایشان هم تماسی داشتید؟

✅ فرخ نگهدار ایده ی برخورد نظامی با جمهوری اسلامی را قبول نداشت. قبول نداشت که باید با جمهوری اسلامی به صورت نظامی برخورد کنند. هر کس که قصد برخورد نظامی با جمهوری اسلامی را نداشته باشد آزاد است. اصلا فرخ نگهدار نباشد، رضا پهلوی باشد. ما با یک واسطه به رضا پهلوی هم وصل شدیم.

? رضا پهلوی گفت : اجازه بدهید به ایران برگردم. این را برای اولین بار می شنوید. رضا پهلوی خیلی برای آمدن به ایران آماده بود، اما اطرافیانش منصرفش کردند. الان هم رضا پهلوی در کنترل جمهوری اسلامی است. ما دیگر در جمهوری اسلامی مخالف مسلح نداریم.

? سوال: شما میگویید با ایرانی های خارج از کشور ارتباط برقرار می کردید. استراتژی شما در این حوزه چه بود؟

✅ ببینید هر سیستمی، که از تلاطم می افتد، و به آرامش می رسد نیروهای فکری اش شروع به کار میکنند. یک مثال بزنم. ما سعید شاهسوندی را در عملیات مرصاد دستگیر کردیم.

? سعید شاهسوندی از اعضای درجه یک کادر منافقین بود. وقتی در عملیات مرصاد دستگیر شد مدتی در ایران بود و الان در آلمان مشغول زندگی است. کتاب فروشی هم دارد. پول کتاب فروشی اش را هم ما دادیم.این چه معنایی دارد؟؟!!

? اگر سعید شاهسوندی در ابتدای انقلاب دستگیر می شد، صدبار اعدام میشد.. چرا وِلَش کردیم. وقتی دریا آرامش پیدا میکند،وکشتی در سکون قرار می گیرد، نا خدا افرادی را کنار خود دارد که ان افراد فکر میکنند. در سیستم اتاق فکر شکل میگیرد.


? سوال: برای جذب افراد خارج کشور و بازگشتشان به ایران به لحاظ اجرایی چگونه عمل می کردید؟

✅ زنگ می زدیم به فلان آقا. میگفتیم سلام علیکم. آقای سرلشگر فلانی؟ حالتون خوبه؟از وزارت اطلاعات زنگ می زنیم. جناب شما خوب هستید؟ می توانیم با شما صحبت کنیم؟ انقدر با او صحبت می کردیم و میخواستیم سر قرار بیاید.

? وقتی سر قرار می آمد میگفتیم سلام علیکم. ما از طرف جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات امده ایم. میگفتیم کاری دارید؟ مشکلی دارید؟ به کمکی نیاز دارید؟

قسمت سوم

#مستندناگفته_ها


✅ تا موقعی که منافقین دست به اسلحه نبرده بودند کسی با آن ها کار نداشت. کسی که اسلحه به دست نگیرد برخورد نظام هم با او فرق دارد.

? خیلی از افراد اپوزیسیون الان عده ای پیرمرد هستند که درخارج از کشور زندگی میکنند. من میخواهم بگویم نگاه جمهوری اسلامی از همان ابتدا، به دنبال جذب مخالفان بوده است. آیت الله خامنه ای هم همیشه میگویند جذب حداکثری.

? این عقیده در زمان امام هم بود. ما در وزارت اطلاعات به دنبال جذب حداکثری کسانی بودیم که از کشور خارج شده بودند. بعد از انقلاب 6 میلیون نفر از کشور خارج شدند. نظر ما این بود که اینها به کشور رفت و آمد کنند.

? الآن هم به اینها شناسنامه می دهند. خدمت سربازی را به اینها می فروشند وکارت پایان خدمت میدهند.

? الان خیلی ها به کشور می آیند و میروند.شیوه ما همیشه جذب اینها بود. خیلی از اینها جذب شدند و الآن عامل ما هستند. جذب ما شدند و برای ما کار فرهنگی میکنند.

? سوال: شما صحبت از جذب حداکثری و جذب افراد خارج از کشور میکنید، درحالی که در همان ایام افرادی مانند شاپور بختیار و فریدون فرخ زاد کشته می شوند، آیا این تناقض نیست؟

✅ پرسش خوبی مطرح کردید. من ابتدا به ماجرای شاپور بختیار می پردازم. این اولین مصاحبه ای است که من در آن به این موضوع می پردازم. من واعیت ماجرا را برای شما بازگو میکنم. آقای شاپور بختیار بعد از پیروزی انقلاب در ایران بود. در شورای انقلاب عده ای میخواستند شاپوربختیار دستگیر نشود و از ایران خارج نشود.

? شاپور خیلی راحت و با یک پاسپورت خارجی از ایران خارج شد و تصور هم میکرد که کسی متوجه نشده که او دارد از کشور خارج می شود.

? بختیار در فرانسه مستقر شد. بختیار ، در زمان جنگ الجزایر برای فرانسوی ها جنگید، و در این جنگ به نفع فرانسه حضور پیدا کرد. آقای بختیار همسر فرانسوی داشت و پسرش هم تابعیت فرانسوی داشت.

? در منطقه ای هم زندگی میکرد که رییس پلیس انجا پسر خودش بود. آقای بختیار مواد مخدر مصرف میکرد و مسائل جنسی هم داشت. دوست داشت با دخترها و زن هاباشد. خیلی ها بودند که دوست داشتند جذب ما بشوند (تا) در رابطه با مسائل خصوصی بختیار مطالبی را بیان کنند.

? آقای بویراحمدی از اقوام بختیار بود. آقای بختیار مسائل خانوادگی با خانواده آقای بویر احدی پیدا میکند. آقای بویر احمدی با دونفر از نزدیکانش به بهانه اینکه دیدار خانوادگی واحوالپرسی کنند به خانه بختیار می روند.

? دم منزل آقای بختیار پلیس نشسته بود وم دارک شناسایی هر کَس را که میخواسته با بختیار دیدار کند میگرفتند وهمه را می گَشتَند، پس از تایید به داخل خانه بختیار می بردند.

?آقای بویر احمدی با دونفر همراهش مدارک شناسایی شان را به پلیس می دهند و به داخل خانه آقای بختیار می روند.

? آنطور که پلیس فرانسه گزارش داده، آقای بختیار را خفه میکنند و دست و گردنش را می پیچانند. مستخدمش را هم میکُشند. خیلی راحت از خانه خارج می شوند. و دمِ درِ خانه مدارک شناسایی شان را میگیرند و می روند.


? سوال: یعنی شما معتقدید قتل شاپور بختیار یک قتل خانوادگی بوده است.؟

✅ بله دعوای خانودگی بوده. این اصل ماجراست. روی این موضوع بررسی شده است. الآن عده ای ممکن است بگویند، بختیار را وزارت اطلاعات به قتل رساند.

? برخی هم در داخل به غلط برای اینکه #وزارت_اطلاعات را قوی و پرتوان جلوه بدهند، به این توهم دامن میزنند. از آنجا که من در کار بررسی خارجی بوده ام، این اَنگ را به بنده هم میزنند.


قسمت چهارم

#مستندناگفته_ها


? سوال: پس حرفهای انیس نقاش که میگوید من این کار را (قتل شاپور بختیار) را انجام داده ام چیست؟؟

✅ انیس نقاش یک لبنانی بود. رفت که این کار را انجام بدهد و اصلا هم نتوانست کاری انجام بدهد. منزل بختیار یک منظقه حفاظت شده بود و پسر آقای بختیار هم رییس پلیس همان منطقه بود و هوای پدرش را داشت.

? 6ساعت بعد از قتل آقای بختیار، متوجه می شوند که او کشته شده است. یعنی آقای بویر احمدی برای بختیار و برای پلیس یک فرد مُوَجَّه بوده و به منزل بختیار رفت و آمد داشته و به او اصلا شک نداشتند. فامیل بختیار بود.

? پلیس فرانسه هم این مسئله را تایید کرده است که آقای بویر احمدی، به همراه دونفر دیگر قبل از قتل بختیار به داخل منزل او رفتند.

? سوال: شما چندی پیش نامه ای خطاب به علیرضا نوری زاده نوشتید و در آنجا گفتید که آقای علیرضا نوری زاده با وزارت اطلاعات همکاری می کرده ونقش ایشان هم این بوده که به افرادی از اپوزیسیون خارج از کشور که می خواستند به ایران بازگردند از طرف وزارت اطلاعات کمک می کرد.

? شما گفتید آقای فریدون فرخزاد هم تصمیم داشته که به ایران برگردد و علیرضا نوری زاده هم در ماجرای برگشت ایشان نقش داشته. اما ناگهان فریدون فرخزاد به قتل می رسد. روایت شما از این ماجرا چیست؟

✅ بله، من با علیرضا نوری زاده در لندن ملاقات کردم. نوری زاده برای ما کار می کرد. ایشان با من چندین ملاقات داشت.بارها در انگلستان، نروژ و عربستان با هم دیدار کرده بودیم. ایشان با ما همکاری میکرد.

? آقای فرخزاد بعد از مدتی فعالیت در خارج از کشور مشکل روحی پیدا می کند. فرخزاد مشاور فرهنگی رضا پهلوی بود. ایشان از مشاورت رضا پهلوی استعفا داد و تصمیم داشت به ایران و نزد مادرش برگردد.

? مادرش هم پیرزنی بود و بسیارهم خانم محترمی بود. فرخ زاد تقاضای برگشت به ایران کرد. ما گفتیم تقاضای برگشت فرخ زاد اگر واقعی است بگذاریم از طریق علیرضا نوری زاده انجام بشود.

? فرخ زاد عکس را به ما ارائه داد. برای پاسپورت صادر کردیم. پاسپورت و پول در اختیار علیرضا نوری زاده قرار دادیم. و به او گفتیم پاسپورت و پول را در اختیار فرخزاد قرار بدهد تا او بتواند به ایران بازگردد.

? نوری زاده هم پاسپورت و پول را گرفت و برای فریدون فرخزاد بلیط هم تهیه کرد. بلیط را هم از هواپیمایی جمهوری اسلامی گرفت.

? ما تعمدا میخواستیم او از طریق هواپیمایی جمهوری اسلامی و در میان ایرانی ها به کشور بازگردد.

? می توانستیم بگوییم با ایرلاین های دیگربیاید. اما میخواستیم با هواپیمایی جمهوری اسلامی بیاید. اما ناگهان برای مدت48 ساعت از نوری زاده خبری نشد.

? وقتی دیدیم از نوری زاده خبری نیست مجبور شدیم یک منبعی که او هم، هم طرازِ نوری زاده بود و الآن هم قرار نیست بسوزد را به در منزل نوری زاده بفرستم و گفتم ببین علیرضا کجاست؟

? او به انجا رفت و به ما گفت نوری زاده در خانه است. و هرچه در می زنم، او در را باز نمی کند. تا اینکه 24 ساعت بعد فهمیدیم که سر فریدون فرخ زاد را بریده اند. اسم وزارت اطلاعات آلمان «« بی ان دی »» است.

? تحقیقات #وزارت_اطلاعات_آلمان مشخص کرد که کسی که فرخزاد را به قتل رسانده است، با او دوست بوده و رفت و آمد نزدیک داشته است. یک مسئله ای هم درمورد قاتل مطرح است، (که) شاید مناسب نباشد به آن اشاره کنم.

? سوال: با توجه به مسدله ای که در مورد همجنسگرا بودن فریدون فرخزاد مطرح است، میخواهید بگویید قاتل همان پارتنر فرخزاد بوده؟؟

✅ بله، اما او برای این کار از افرادی پول گرفت و این کار را انجام داد. او کسی بود که همیشه به خانه فرخزاد می رفت.


قسمت پنجم

#مستندناگفته_ها


? سوال: مقصود شما چیست؟ یعنی میخواهید بگویید بخشی از اپوزیسیون از بازگشت او ناراحت بودند و این اقدام را انجام دادند؟؟

✅ بله، این خیلی بدیهی است. یک فردی که شومنِ شناخته شده و برجسته ای بود و حداقل 20 میلیون نفر اورا قبول دارند، از سِمَّت و عنوان سیاسی اش استعفا داده بود، و تصمیم گرفته بود به ایران برگردد.

? این برای اپوزیسیون مایه ی شرمساری و سرشکستگی بود. من یک نکته دیگر راهم لازم است اشاره کنم. ما به فرخزاد گفتیم اگر می خواهد به ایران برگردد، باید به صورت علنی اعلام کند. فرخزاد در آلمان همراه با مهستی در برنامه ای شرکت کرد.

? در آنجا اعلام کرد میخواهم به ایران برگردم و شعری هم در این خصوص خواند. حاضران در آنجا او را مسخره کردند و او به منافقین گفت شما حرامزاده هستید.

? فیلم آن برنامه هم موجود است. بعد پاسپورتش را از جیبش خارج کرد و گفت:

? من میخواهم با پاسپورت جمهوری اسلامی به ایران برگردم. ما میخواستیم او را به یک #مهره_سوخته تبدیل کنیم.

? یعنی اگر میخواهد به ایران بیاید،، به عنوان یک مهره سوخته به ایران برگردد. او در آنجا برای ما مهم بود. در اینجا که برای ما مهم نبود.

? اینجا که نمی خواستیم به او بگوییم با تلویزیون ما مصاحبه کن. کسی که به اینجا برگردد را که ما به رسمیت قبول نداریم. اگرچه خودمان از انها خواهش می کردیم که برگردند و کمکشان هم می کردیم، اما رسما نزد افکار عمومی نمی گفتیم که او را به رسمیت می شناسیم.

? کسی که میخواهد به ایران برگردد در خارج از کشور باید خودش را بسوزاند_(یعنی تبدیل به یک مهره سوخته شود). مثل مدحی یا مثل همان کارشناس انرژی اتمی که چند سال پیش به امریکا رفت و سپس به ایران برگشت.

? هر کس که میخواهد به ایران برگردد باید همانجا بگوید که می خواهم به ایران برگردم.

? اگر به ایران بیاید و بگوید که خودم به ایران برگشتم، می گویند که او را دزدیدند و به ایران آوردند و غیره...

? آقای نوری زاده هم، می داند چه کسی فرخزادر را به قتل رسانده است. آمدن فرخزاد به ایران باعث سرشکستگی اپوزیسیون می شد.

? سوال: یعنی شما در این ماجرا از علیرضا نوری زاده دور خوردید و او شما را بازی داد؟

✅ نه ما دور نخوردیم او دور خورد.

? سوال: به هر حال شما می گویید به نوری زاده اطمینان کردید و پروژه ی بازگشت فرخزاد را به او سپردیم.!!

✅ نه، ما به نوری زاده گفتیم برو فرخزاد را به ایران بیاور. ما که دور نمی خوریم. ما وقتی پول و پاسپورت می دهیم، در واقع یک قلابی را به آب انداختیم. یا در این قلاب ماهی می افتد یا نمی افتد.

? ما دور نخوردیم در واقع نوری زاده دور خورد. باید ببینید به چه کسی گفته که دارد این کار را میکند و آن فرد به دیگران گفته و قضیه به این شکل در امد.

? به نظرم خوب است که یک مورد خاص را هم درمورد نوری زاده بگویم. من یک بار نوری زاده را در لندن دیدم. او از من درخواست کرد که بتواند پدر و مادرش را ببیند. ن پذیرفتم و به او گفتم که تو به عربستان بیا و من هم پدرو مادرت را در قالب حج به عربستان می آورم و یک کاری هم با تو دارم.

? پدرو مادر نوری زاده فیش حج داشتند. ما به آن ها زنگ زدیم و به آنها گفتیم فیش حج شما در امده است. من هم با کاروانی که پدر ومادر نوری زاده در آن بودند حرکت کردم و از قم به عربستان و مدینه رفتیم.

? علیرضا نوری زاده هم به عربستان آمد. به او یک اتاق دادیم و پدرو مادرش را دید. قرار من و علیرضا هم این بود که برای دیدنِ هم سمتِ مباهله بروریم، که بازاری در مدینه است. او به آنجا امد و صحبت کردیم.

? گفت دستت درد نکند من پدرو مادرم را دیدم.

? من به او گفتم امیر عبدالله میخواهد برای کنفرانس اسلامی به ایران بیاید. در پاکستان با آقای هاشمی دیدار کرده و قول داده که به ایران بیاید. گفتم از طریق آدم هایی که در عربستان وصل هستی صحت ماجرا را پرس و جو کن. چون نوری زاده منبع رسمی سعودی ها هم هست.

? گفتم وقتی که خبر گرفتی برای این که با هم دیدار کنیم به هتل بیلتون جده بیا. من از ساعت 8 تا 8/30 برای صبحانه در محل، در محل خوردن صبحانه هستم.

? نوری زاده روز سومی که من در هتل بیلتون بودم، به آنجا آمد و احوالپرسی کردیم و به او گفتم به اتاق من بیاید. به اتاق من آمد و باهم صحبت کردیم.

? به من گفت برای خودت عجب اتاق بزرگی گرفتی؟؟!! شما حزب اللهی ها از این کارها نمی کنید.!!

? گفتم: بالاخره ناپرهیزی کردم.

? با او صحبت کردم، و اوهم خبرهای خوب و با ارزشی برای ما درمورد عربستان سعودی آورد. گفت حتما امیر عبدالله به ایران می آید و فلان جور می شود.


قسمت ششم

#مستنداطلاعاتی_ناگفته_ها


✅ خبرش برای ما خیلی داغ بود. در انتها به او گفتم علیرضا،تو تا الآن خیلی کار کردی و برای همه هم کار کردی.

? گفت: می خواهم به ایران برگردم.

? گفتم کاری ندارد که برگردی، برگرد. یک نامه بنویس و در آن تقاضای بازگشت به کشور کن.

? گفت می نویسم. ما عصر دوباره هم دیگر را دوباره دیدیم. نوری زاده یک نامه بسیار قشنگ نوشت. یک نامه بسیار خوش خط که لحن آن هم خیلی آخوندی بود.

? من آن نامه را هنوز دارم. این نامه را من به ایران آوردم تا این نامه در مسیر قانونی اش قرار بگیرد.

? دوم خرداد76 شد و این پرونده از دست من خارج شد و به جای دیگر رفتم و بعد از مدتی مشکل پیدا کردم وبه زندان افتادم.

? من زندانی که شدم نوری زاده فهمید. دیگر ماجرا را ول نکرد. می خواست گذشته خودش ( اینکه برای ایران جاسوسی میکرده) را پاک کند و شروع کرد به حمله کردن به من.
اما من نامه او را دارم و می توانم در اختیار شما قرار بدهم.

? سوال: شما کی بازنشسته شدید؟

✅ من قصد نداشتم بازنشسته بشوم. اما آقای احمدی نژاد من را از طریق آقای محسنی اِژِه ای بازنشسته کرد.

? ایشان از سال84 که رییس جمهور شد، فشار اورد که من بازنشسته شوم. آقای احمدی نژاد برای شهرداری تهران به خاطر پرونده سوآپ نفت در اردبیل رد صلاحیت شده بود.

? آقای ناطق نوری از آقای یونسی خواهش میکند که احمدی نژاد را تایید صلاحیت کند که آقای یونسی ایشان را تایید صلاحیت میکند.

? قبل از اینکه احمدی نژاد رییس جمهور بشود، من با ایشان بر سرؤ پرونده زمین های امید درگیری داشتم. ایشان که رییس جمهور شد دائم فشار می اود که من نباشم، تا اینکه به زور در اوایل نیمه دوم سال 86 من را بازنشسته کردند.

? سوال: شما بعد از ماجرای قتل های زنجیره ای دستگیر شدید. پس بعد از آزادی هم به فعالیتتان در وزارت اطلاعات ادامه دادید؟

✅ بله بعد از اینکه آزاد شدم به سرِ کار رفتم. آن موقع مدیر بودم و بعد هم مدیر کل شدم. تا اینکه آقای احمدی نژاد محبت کرد و با دعواهای فراوان بنده را بازنشسته کرد.

? سوال: یک مسئله دیگر هم که در خصوص فعالیت های وزارت اطلاعات مطرح است، به حوزه کردستان مربوط می شود. بعد از انقلاب گروه های کردی، بسیار فعال شدند و همان طور که گروه های کردستان عراق ، علیه صدام با ایران همکاری می کردند گروه های کردی ایرانی مثل حزب دموکرات هم با صدام علیه ایران همکاری می کردند و سری هم در اروپا داشتند.

? آقای قاسملو رهبر حزب دموکرات کردستان ایران بعد مدتی که اقدامات مسلحانه انجام داده بودند تصمیم گرفتند برای صلح با جمهوری اسلامی وارد مذاکره شوند که در جلسه مذاکره به قتل رسیدند،! ماجرا چه بود؟؟

✅ اتحادیه کردستان میهنی عراق،با ایران بر ضد صدام همکاری کرد. و همینطور مسعور بارزانی هم با ایران همکاری می کرد. همان طور که شما گفتید احزاب کردی ایرانی هم با صدام همکاری می کردند.

? آقای قاسملو از طریق اتحادیه میهنی کردستان عراق تقاضا کرده بود که با مقامات مسئول جمهوری اسلامی ملاقات کند.

? یک بار هم ملاقات کرده بود. با ردوم در وین ملاقات کرد. سردار جعفری (که در زمان صحبت های این مقام سابق وزارت اطلاعات رییس دفتر علی لاریجانی رییس وقت مجلس بود) و یک فرد دیگر از طرف ایران رفتند که با قاسملو ملاقات کنند و قاسملو را متقاعد کنند که به ایران بازگردد و از اقدامات مسلحانه در کردستان دست بردارد.

? قاسملو هم پذیرفته بود. قرا بود جلسه ای برگزار شود. نمایندگان ایران رفتند تا با قاسملو ملاقات کنند. در این ملاقات آقای قاسملو و معاونش بودند. واسط این ملاقات هم در این جلسه بود.نما یندگان ایران هم بودند.

? ماجرا را در همین جا نگه دارید تا به موضوع دیگری اشاره کنم.

? آقای اوجالان رهبر (پ ک ک) ترکیه اعلام کرده بود که می خواهیم با دولت ترکیه آشتی و سازش کنم.

? سه تا خانم که از اعضای کادر اصلی و مرکزی (پ ک ک) بودند و اسم یکی از آنها هم سکینه جانسیز بود، با این روند صلح با دولت ترکیه مخالف بودند.

? همه اینها در یک روز کشته شدند!! چرا؟؟؟ چون مخالف جریان آشتی بودند. در مورد قاسملو هم جریان مخالف آشتی قاسملو با ایران در جلسه مذاکره ایشان را به قتل رساند.

? به سوی همه حاضران در جلسه شلیک کردند و همه را کشتند. در درجه اول هم به دنبال این بودند که قاسملو را به قتل برسانند.


قسمت هفتم

#مستندناگفته_ها

? سوال: یعنی مخالفان سازش قاسملو را کشتند؟

✅ بله، من از شما یک پرسش دارم...

? ما با کشته شدن قاسملو چه مقدار نفع می بردیم و با زنده بودن او چه مقدار متنفع می شدیم. بعد از قتل قاسملو ترور در کردستان زیاد شد. گفتند جمهوری اسلامی قاسملو را کشته و انتقام گیری کردند.

? ما دنبال این بودیم که جلوی خونریزی و نا امنی در کردستان گرفته بشود. آنها قتل قاسملو را پیراهن عثمان کردند و نا امنی و خن ریزی را تشدید کردند.

? سوال: تحلیل شما چیست؟ چه کسانی قاسملو را کشتند؟

✅ قاسملو را مخالفان سازش کشتند.

? سوال: یعنی معتقدید بخشی از هم حزبی های قاسملو که مخالف سازش بودند این کار را کردند؟

✅ مخالفان سازش کشتند. هر کسی می تواند در این موقعیت باشد. می تواند کار اسراییلی ها باشد. میتواند کار صدام باشد. میتواند کار سلزمان منافقین باشد. می تواند کار هم حزبی هایش باشد. می تواند کار کشورهای دیگر هم باشد.

? به هرحال کار کسانی بود که از این سازش زیان می دیدند. بعد کشته شدن قاسملو آقای شرفکندی رهبر گروهشان شد. این ها در یک جا جمع شدند و صحبت کردند و نتیجه گرفتند که دوباره مذاکره با جمهوری اسلامی را ادامه بدهند.

? آن ها در بحث های درونی شان متوجه شدند که قتل قاسملو کار جمهوری اسلامی نیست بلکه کار مخالفان جمهوری اسلامی و مخالفان سازش بوده است.

? اینها برای جلسه ای در میکونوس(آرژانتین) جمع شده بودند که مجددا همه آنها به قتل رسیدند. چه کسی آنها را لود داد؟ 5نفر آدمیکه جزء کادر اصلی بودند وبرای تشکیل جلسه همه مسائل #امنیتی و #حفاظتی را رعایت می کنند.، جلسه تشکیل داده بودند.

? 5نفر از اعضای اصلی حزب دموکرات کردستان تشکیل داده بودند. برای اینکه تصمیم بگیرند دوباره با جمهوری اسلامی ملاقات کنند و اینکه در مذاکره با جمهوری اسلامی چه بگویند دوباره کشته می شوند. این کار چه کسانی میتواند باشد.؟!

? آمدند جنجال میکونوس(قهوه خانه ای در آرژانتین که آن چند نفر کشته شدند) را راه انداختند و چیزی هم برای اثبات ادعایشان در این خصوص که ایران در آن ماجرا نقش داشته ندارند.

? حتی یک ایرانی هم در آن اطراف دستگیر نشد. هیچ کس را نتوانستند در رابطه دستگیر کنند.خب پس چطور شد؟ یعنی جمهوری اسلامی انقدر قوی است؟

? مخالفان سازش با جمهوری اسلامی ایران این اقدام را مرتکب شدند.

? ما چقدر بعد از ماجرای قاسملو و شرفکندی شهید دادیم. اصلا با محاسبه هزینه و فایده می ارزید که ما این قدر شهید بدهیم و کردستان نا امن تر بشود؟

? ما میخواستیم که در کردستان شهید ندهیم و اوضاع آرام تر شود. در جلسه مذاکره با قاسملو نماینده ما آقای جعفری سردار سپاه به گردنش تیر خورد. ما سردار خودمان را هم تیر میزدیم؟؟؟؟

? متاسفانه در داخل هم بعضی ها بدشان نمی آید که وانمود کنند وزارت اطلاعات این اقدام را انجام داده تا بگویند بله ما اینیم، ما خیلی قدرتمند هستیم و میتوانیم در خارج از کشور کارهای پیچیده و بزرگ انجام بدهیم.

? در حالی که واقعیت قتل قاسملو و شرفکندی، همین چیزی است که من گفتم.

? سوال: نفوذ جمهوری اسلامی در تیم نظامی بختیار در ترکیه هم از نکات جالب بوده است. بالاخره هیچ کدام از این گروه ها نمیتوانستند از حالت نطفه ای خارج شوند و تا می آمدند شکلی پیدا کنند از بین میرفتند.در این خصوص چه توضیحی دارید؟؟

✅ ببینید، من گفتم که در وزارت اطلاعات در بخش #بررسی_های_خارجی بودم. زمانی که در ترکیه گروه هایی مثل درفش کاویانی فعال بودند در فعالیت هایشان هم همیشه دنبال این بودند که از ایران اطلاعات جمع کنند.

? در ترکیه، نزدیک مرز ایران هم بودند. در ایران و در میان نظامی ها هم منابع خوبی داشتند. اما اینها خودشان منبع ترکیه نمی شدند و اطلاعاتی در اختیار ترکیه قرار نمی دادند.

? چون سازمان درفش کاویانی، مستقیما از سازمان سیا پول و کمک می گرفت. در بررسی هایی که ما داشتیم به نتیجه رسیدیم که ترکیه اینها را ترور کردو چون با ترک ها کار نمی کردند.

? ترک ها به شدت به دنبال به دست آوردن اطلاعات آن ها بودند. و آنها هم اطلاعات خوبی از ایران داشتند. در داخل و در میان ارتشی ها نیرو داشتند که بعدا در ایران دستگیر شدند.

? ما در وزارت اطلاعات هم هیچ وقت با ترکیه تعامل ( یعنی همکاری های اطلاعاتی ) نداشتیم. ترک ها فقط به دنبال کسب اطلاعات بودند.

قسمت هشتم

#مستندناگفته_ها

? سوال: تا اینجا، گفت گو حول پرسش های تاریخی بود. میخواهم کمی هم به مسائل روز بپردازیم. در خاورمیانه پدیده ای به نام داعش ظهور کرد. آیا میتوانیم پدیده ی داعش را یک شکست امنیتی و اطلاعاتی برای جمهوری اسلامی بدانیم؟ آیا می توانیم بگوییم ایران غافلگیر شد و چنین چیزی را پیش بینی نکرده بودیم.؟

? شما با توجه به سابقه امنیتی تان آیا این پدیده را یک #شکست_امنیتی برای ایران می دانید؟ اگر نمی دانید چرا سطح منازعه ما با مثلا غرب یا برخی کشورهای منطقه از دریای مدیترانه به15 کیلومتری مرز قصر شیرین رسیده است.؟

✅ اگر همین تحلیل را آمریکایی ها داشتند، اگر همین تحلیل را ترک ها داشتند، اگر همین تحلیل را مصری ها و سوری ها و عراقی ها داشتند، اوضاع به این شکل نمی شد.

? #ابوبکر_بغدادی وهسته اصلی داعش 7 نفر هستند که عوض نیروی هوایی ارتش صدام بودند. اینها در عراق چهار سال زندانی بودند و در اختیار آمریکایی ها هم بودند. آنجا هم دیگر را پیدا کردند، و هسته اولیه گروه شان را شکل دادند.

? در خلاءِ قدرتی که در برخی مناطق سوریه و عراق ایجاد شد، اینها مثل قارچ رشد کردند. آمریکایی ها تسلط خاصی در عراق دارند. چرا آمریکایی ها نفهمیدند و متوجه خطر رشد داعش نشدند؟ باید توپ را در زمین آنها انداخت. چرا آن ها این تحلیل را نداشتند.

? سوال: می توان این گونه پاسخ داد که آنها از تهدیدات داعش به اندازه ایران آسیب نمی بینند. و تهدید نمی شوند. محدوده(ی)در کنترل داعش تا آمریکا هزاران کیلومتر فاصله دارد، اما در همسایگی ماست.

✅ جواب: منطقه جلولا که در نزدیکی ایران است کاملا پاکسازی شده است. جلولا در استان دیاله قرار دارد که در گذشته منافقین در آنجا مستقر بودند. آنجا مرز منافقین با ایران بود.

? داعش هم در آنجا مستقر شد که ایران هم آن جا را از زمین و هوا بمباران کرد و داعش در آنجا تارُ مار شد.

? خدا به #قاسم_سلیمانی خیر بدهد، آن منطقه را کاملا پاکسازی کرد. داعش از خلاءِ قدرت در مناطقی از عراق و سوریه استفاده و حجم وسیعی نیرو ، از کشورهای عربی مثل لیبی، مراکِش، مصر، تونس، اردن، و قطر را جذب خود کرد. حتی نیروی فلسطینی.

? (مخاطبان محترم لطفا زود قضاوت نکنید.) همانطور که در جمهوری اسلامی مخالف داریم، در فلسطین هم آدم هایی هستند که طرفدار داعش هستند.)

? بخشی از نیروهای داعش فلسطینی هستند، و در فلسطین هم کشته شده ها را با پرچم داعش دفن می کنند.

? تعدا زیادی هم از اروپا به داعش پیوستند. این جور نبود که ایران داعش را تحت نظر نداشت، بلکه ایران تصور نمی کرد داعش این طور رشد و مناطق مختلف را تصرف کند.

? سوال: یعنی به نظر شما ایران در خطر نفوذ داعش نیست؟

✅ نه ایران در خطر نفوذ داعش نیست.

? آیا داعش در میان جمعیت خاصی در ایران طرفدار ندارد؟

✅ نمی شود که طرفدار نداشته باشد. تعدادی از کردستان و بلوچستان قصد داشتند به داعش بپیوندند ، که در مرز دستگیر شدند.

? سوال: به نظر می رسد یک موضوعی که می تواند محل نگرانی باشد، جمعیت افغانی مقیم ایران است. نظر شما چیست؟

✅ نه آن ها مشکلی ندارند. افغانی ها کاملا در کنترل هستند.افغانی ها اگر بخواهند از مناطقی که در کنترل نیست به صورت غیر قانونی وارد کشور شوند، مشکل پیدا میکنند و حتی کشته می شوند. اما از مناطقی هم هست که کانالیزه شده است.

? اگر افراد به صورت غیر قانونی و قاچاق هم وارد کشور شوند، یازهم کانالیزه شده و تحت کنترل است. مثلا داعش که نزدیک مرز ایران در جلولا رسیده بود، حدود 30 نفر از ایران می خواستند از مرز به داعش بپیوندند ، اما ارتش آن ها را چنان مورد حمله قرار داد که ناوبد شدند.

? ارتش بر مرزها تسلط کامل دارد و #شورای_هماهنگی_نهادهای_اطلاعاتی هم در آنجا اشراف کامل دارد.


ادامه دارد...

انتهای پیام / پایگاه تلگرام خیمه گاه ولایت
و من الله التوفیق

ایران
علیرضا عابدینی

پیام‌های این موضوع
مستند ناگفته ها مصاحبه کانال خیمه گاه ولایت با یکی از سرداران امنیتی کشور - توسط عابدینی - 01-08-2017، 06:45 PM
موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  سرگیجه BBC از دستگاه امنیتی ایران و ساخت یک مستند آشفته mearaj 613 11-25-2012، 08:38 PM
آخرین ارسال: mearaj
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
جستجو
جستجوی گوگل